Przygotuj się na wyjazd za granicę
Podjęcie decyzji o wyjeździe za granicę i rozpoczęciu od nowa w obcym kraju jest pierwszym krokiem do nowego życia emigrantów. Jednak najtrudniejsza, niszcząca nerwy część wciąż czeka przed tobą: organizacja twojej przeprowadzki. Planując przeprowadzkę za granicę, prawdopodobnie będziesz przytłoczony wszystkim, co trzeba zorganizować, zaaranżować, sprzedać, wynająć i załatwić. Nagle musisz zająć się milionem rzeczy naraz i prawdopodobnie nawet nie wiesz, od czego zacząć.
Zapewnimy Ci obszerną listę kontrolną, która pomoże Ci uniknąć chaosu i frustracji. Nasz przewodnik dotyczący przeprowadzki za granicę zawiera niezbędne kroki, które należy podjąć, aby wszystko potoczyło się tak sprawnie, jak to tylko możliwe.
Pierwsze kroki
Najtrudniejszą częścią przeprowadzki za granicę jest brak wiedzy, kiedy i gdzie zacząć. Z reguły przygotowania należy rozpocząć, gdy tylko się dowiesz, kiedy wyjeżdżasz i dokąd się przenosisz. Zwłaszcza biurokratyczna dokumentacja może zająć trochę czasu. Postaraj się rozpocząć przygotowania co najmniej 90 dni przed datą przeprowadzki. Jeszcze więcej czasu jest wskazane, jeśli personel ambasady w Twoim kraju pochodzenia lub kraju przyjmującego nie spieszy się z rozpatrywaniem wniosków wizowych i tym podobnych.
Wizy i pozwolenia
Posiadanie ważnej wizy i / lub pozwolenia na pracę jest niezbędne do udanej przeprowadzki. Powinieneś jak najszybciej sprawdzić przepisy wizowe swojego nowego domu. Jeśli jesteś jednym z tych tradycyjnych emigrantów, którzy przeprowadzają się za granicę, dział HR Twojej firmy powinien być w stanie wspierać Cię przez cały ten proces. Pamiętaj tylko, że rozpatrzenie wniosków o wizy i pozwolenia może nieuchronnie zająć trochę czasu.
Na przykład brytyjska Agencja ds. Granic zwykle potrzebuje około 2-3 tygodni na rozpatrzenie wniosku o sześciomiesięczną wizę turystyczną i do 30 dni roboczych na podjęcie decyzji w sprawie zezwolenia na wizę plus pracę. Jednak te ramy czasowe wymagają, aby wniosek był kompletny, wszystkie formularze zostały poprawnie wypełnione i dołączone były wszystkie niezbędne dokumenty. Jeśli tak nie jest, dodatkowe dokumenty trzeba będzie przekazać później, a procedura będzie się ciągnąć.
Jeśli nie możesz pomyśleć o wyjeździe za granicę bez zwierząt, nadszedł także czas, aby dowiedzieć się o ograniczeniach importowych, obowiązkowych szczepieniach i wymogach kwarantanny.
Podatki i emerytury
Być może będziesz musiał inaczej podchodzić do niektórych kwestii podatkowych, jeśli planujesz wyjechać za granicę. W niektórych przypadkach Twój status podatkowy może się zmienić, a nawet możesz zostać dwukrotnie opodatkowany za pieniądze, które zarabiasz za granicą. Nawet jeśli nigdy wcześniej nie słyszałeś o terminach takich jak „rezydencja podatkowa”, „główna siedziba” lub „dwustronna umowa podatkowa”, powinieneś zacząć zagłębiać się w kwestie podatkowe przed wyjazdem za granicę.
Emerytury to kolejna część Twoich finansów osobistych, o której nie możesz zapomnieć. Gdy tylko opuścisz swój kraj, możesz nie być już w stanie wpłacać składek do swoich zwykłych funduszy emerytalnych, zwłaszcza jeśli są one prowadzone przez rząd Twojego kraju.
Aby uniknąć luk finansowych w planach emerytalnych swoich obywateli, a także podwójnego opodatkowania, wiele państw zawarło umowy podatkowe i umowy o ubezpieczeniu społecznym z innymi krajami. Porozmawiaj z wykwalifikowanym księgowym specjalizującym się w międzynarodowych podatkach i ubezpieczeniach, aby pomóc Ci w tych niezbędnych sprawach.