Próba szczelności instalacji wodnej

Próba szczelności instalacji wodnej to bardzo ważna sprawa i co najważniejsze nie testuje się jedynie tych wielkich instalacji w fabrykach. Takowe są rzecz jasna tymi najważniejszymi, ale też nie jedynymi, czyli istnieją także i te mniejsze zaliczane do domowych, a takie się testuje przed oddaniem apartamentowca do eksploatacji. Raz na jakiś czas przeprowadza się też testy tej nie użytkowanej instalacji, czyli tej, która nie była eksploatowaną przez blisko pół roku lub przez niemal rok. Takową rzecz jasna trzeba sprawdzić i na dokładkę przetestować.

Fabryki.

W fabrykach ta próba szczelności instalacji wodnej jest wyjątkowo ważną, bo woda musi być dostarczana na wiele stanowisk pracy, czyli zwłaszcza do tej maszyny, która wycina grube metalowe blachy za pomocą strumienia plazmy. W jej przypadku woda ogranicza to powstawania szkodliwych gazów i na dokładkę chłodzi blachę podczas wycinania. W praktyce oznacza to dostarczanie znacznych ilości wody, a tę nie łatwo dostarczyć instalacja nie modernizowaną.

Modernizacje.

Próby szczelności instalacji wodnej są normą po pracach modernizacyjnych w fabrykach, bo jeśli wymieniono te kluczowe elementy instalacji, która na dokładkę pracuje pod znacznym ciśnieniem, to trzeba wykonać test i to nawet po sprawdzeniu tego, czy zamontowano rurę o odpowiednich parametrach technicznych.

Udostępnij: