Instalacje HVAC Czym są?

Omawiając instalacje HVAC, nie sposób nie wspomnieć o wentylacji, czyli jednym z dwóch kluczowych elementów każdego budynku. Zwykle wentylację kojarzymy z kratkami znajdującymi się wewnątrz pomieszczeń, którymi wymieniane jest powietrze. To istotnie najpopularniejsza metoda wentylacji – wentylacja grawitacyjna. W nowoczesnych obiektach natomiast często stosowana jest inna instalacja HVAC – wentylacja mechaniczna.

To nic innego jak system kanałów wentylacyjnych, połączonych z centralą, której zadaniem jest odbiór powietrza zużytego z pomieszczeń i tłoczenie świeżego powietrza. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się nie tylko w domach, ale także w obiektach użyteczności publicznej oraz wielkopowierzchniowych budynkach handlowo – usługowych. Jak działają tego rodzaju instalacje HVAC?

Instalacje HVAC Kutno

Jak wspomnieliśmy wentylacyjne  to rozwiązanie dla każdego rodzaju obiektu. Wymiana powietrza odbywa się w pomieszczeniach bardzo efektywnie, dzięki czemu szybko likwidowane są wszelkie zapachy pochodzące np. z kuchni, a także wilgoć, gromadząca się w łazienkach. Dodatkowym elementem, w jaki może być wyposażona ta instalacja HVAC, jest rekuperacja.

Rozwiązanie to jest sposobem na ogrzewanie pomieszczeń. Tradycyjna wentylacja mechaniczna jest wyposażona w rekuperator, którego zadaniem jest odzyskiwanie ciepła z pobieranego z wewnątrz powietrza. Co ważne instalacje HVAC oparte o rekuperatory są nie tylko efektywnym sposobem na ogrzanie budynku, ale także na jego schłodzenie w sezonie letnim. Rekuperatory posiadają wymiennik ciepła, który jest prawdziwym sercem urządzenia i to on odpowiada za wymianę energii cieplnej między powietrzem zasysanym a tłoczonym.

To nie tylko efektywne, ale i ekonomiczne rozwiązanie problemu ogrzewania. Instalacje HVAC z rekuperacją są także ekologicznym sposobem pozyskiwania ciepła, co ma szczególne znaczenie w czasach, w których dbałość o środowisko naturalne stała się priorytetem.

Udostępnij: