Obiekty kubaturowe

Czy wszystkie obiekty kubaturowe wymagają szczegółowych badań geologicznych, zanim zostaną wybudowane? Pod kątem prawnym – nie. Dotyczy to między innymi domków jednorodzinnych, które również traktowane są jako obiekt kubaturowy. Warto jednak rozważyć wykonanie szczegółowej analizy, zanim inwestor podejmie decyzję o zakupie działki. Dlaczego jest to przydatne?

Każda inwestycja, niezależnie jak duży obiekt kubaturowy ma powstać, to ogromny wysiłek dla inwestora, zarówno pod względem logistycznym, jak i finansowym. Dobrze jest więc zyskać pewność, że konkretna działka nadaje się pod budowę wybranego obiektu. Nie zawsze bowiem, na pierwszy rzut oka, można ocenić, czy grunt spełnia choćby wymagania co do nośności lub też, czy poziom wód gruntowych nie jest zbyt wysoki.

Obiekty kubaturowe

Obiekty kubaturowe, takie jak domy jednorodzinne, co do zasady nie muszą posiadać ekspertyzy geologicznej. Zabezpieczając jednak swoje interesy, warto zlecić jej wykonanie, aby uzyskać odpowiedź na pytania między innymi o: kategorię gruntu, jego nośność oraz występowanie wód gruntowych. Często bowiem zdarza się tak, że już po rozpoczęciu inwestycji okazuje się, że budowa domu będzie dużo bardziej kosztowna, z uwagi choćby na wysoki stan wód gruntowych, co wymaga wykonania palowania czy nieplanowanych wcześniej elementów izolacyjnych fundamentów.

Analiza może być wykonana na każdym etapie, nawet gdy obiekt kubaturowy jest już w trakcie budowy. Najlepszym jednak momentem na tego rodzaju badania jest podejmowanie decyzji o zakupie działki. Wówczas uprawniony geolog pojawia się na miejscu, dokonując niezbędnych odwiertów, pozwalających określić warunki gruntowe panujące w terenie. Koszt opracowania jest niewielki i szacowany w stosunku do wielkości nieruchomości. Zysk natomiast, jaki inwestor otrzymuje, jest ogromny. To pewność, że działka nadaje się pod konkretny obiekt kubaturowy i można bez trudu rozpocząć proces budowlany.

Udostępnij: