Najpopularniejsze typy i materiały podjazdów utwardzonych

Dostępnych jest wiele różnych wykończeń i materiałów podjazdowych, które zaspokoją Twoje gusta projektowe, oczekiwaną żywotność podjazdu oraz ilość prac konserwacyjnych, które chcesz wykonać.

Wylewane betonowe podjazdy

 Podjazdy z wylewki betonowej są jednym z preferowanych typów podjazdów, oferując stały podjazd o niewielkich wymaganiach konserwacyjnych. Beton można wylewać, tworząc wzory lub sekcje, co pozwala na kurczenie się i rozszerzanie betonu. Podjazdy o nawierzchni betonowej są droższe niż asfalt, ale mogą przetrwać dziesięciolecia bez gnicia.

Podjazdy utwardzone asfaltem

 

Podjazdy o nawierzchni asfaltowej cieszą się dużą popularnością, zapewniając trwałą nawierzchnię do parkowania pojazdu. Przez długi czas   nawierzchnia asfaltowa wymaga ponownego uszczelnienia, dlatego należy wziąć pod uwagę koszty konserwacji. Prawidłowo zainstalowane podjazdy o nawierzchni asfaltowej mają żywotność około trzydziestu lub więcej lat. 

 
 

Podjazdy z tłoczonego betonu

 

Podjazdy z kostki brukowej są alternatywą dla zwykłego betonu. Podjazdy z tłoczonego betonu sprawiają wrażenie, że zastosowano inny rodzaj materiału, np. Kamień, cegłę  lub inny materiał konstrukcyjny. Podjazdy z tłoczonego betonu są tworzone przez wtłaczanie form do betonu, gdy beton jeszcze twardnieje. Beton stemplowany może być również stosowany na podjazdach, patio, drogach i podłogach wewnętrznych.

 
 
 

Układarki blokujące

Układarki blokowane są zwykle wykonane z cementu lub betonu i ukształtowane tak, aby można je było łączyć z innymi układarkami tego samego typu. Ułatwia to również ich montaż bez użycia zaprawy. Układarki blokujące symulują wygląd brukowanych ścieżek.

Ważne jest, aby układarki blokujące były zbudowane na solidnej podstawie, aby zapobiec przesuwaniu się kostki brukowej, powodującemu pojawienie się pęknięć i szczelin. Układarki blokujące można zaprojektować za pomocą wzorów i kombinacji kolorów, aby uzyskać specjalne i spersonalizowane efekty.

Ponieważ brukarstwo Warszawa są porowate, z biegiem lat mogą się poplamić i mogą wymagać mycia ciśnieniowego w celu usunięcia śladów z oleju, opon i innych zanieczyszczeń.

 
 
 

Podjazd ze smołą i wiórami lub uszczelniony wiórami

Podjazdy pokryte wiórami lub smołą i wiórami są niedrogą alternatywą dla nawierzchni asfaltowych. Jednak wygląd tego podjazdu nie będzie tak atrakcyjny i gładki jak innych podjazdów utwardzonych.

Podjazd z uszczelnieniem wiórowym rozpoczyna się od podłoża żwirowego, a następnie na żwir wylewa się gorącą smołę. Po wylaniu smoły na smołę kładzie się kamienie, a następnie powierzchnię dociska się za pomocą urządzeń walcowych.

Smołowo-wiórowe wykończenie podjazdu można poprawić za pomocą kolorowego kamienia, który z czasem może się poluzować. Podjazd ze smoły i wiórów można odnowić za około połowę kosztu podjazdu asfaltowego i wymaga niewielkiej konserwacji. Nie jest konieczne uszczelnianie, a jaśniejszy kolor pochłania mniej ciepła, dzięki czemu chodzenie po nim w czasie upałów jest wygodniejsze.

 
 
 

Odsłonięte kruszywo

Kruszywo eksponowane to jeden z najgorętszych trendów w gotowych podjazdach. Oferując szeroką gamę kolorów, rozmiarów i odcieni, wyeksponowane kruszywo tworzy wyjątkowy i atrakcyjny podjazd, który wzbogaci tę część Twojego domu.

Odsłonięte kruszywo jest jednym z najpopularniejszych wykończeń podjazdów, tworząc antypoślizgową, uszczelnioną powierzchnię, która może przetrwać prawie dekadę przy niewielkiej lub żadnej konserwacji.

Kruszywo odsłonięte powstaje przy użyciu specjalnych mieszanek betonowych, które łączą unikalne kruszywa, które są wyeksponowane na powierzchni. Wykończenie podjazdu ujawnia gładkie teksturowane kamienie i kamyki, które są częścią betonowej powierzchni.

Kontrastuje to z gładkim wykończeniem betonu, w którym widoczna powierzchnia składa się głównie z „drobnych” betonu (bardzo małe cząsteczki betonu). Niewielka część odsłoniętej powierzchni to charakterystyczna matowa szarość drobnych cząstek betonu.

Udostępnij: