Pompy cieplne i systemy hvac

Zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy masz pompę ciepła? Jesteśmy z Tobą. Możesz stwierdzić, czy masz powietrzną pompę ciepła, włączając system hvac grzewczy i wychodząc na zewnątrz, aby spojrzeć na „jednostkę klimatyzacji”. Pamiętaj, pompa ciepła to tak naprawdę wymiennik ciepła. Tradycyjny klimatyzator nie będzie działał, jeśli podkręcisz ogrzewanie, ale zewnętrzna pompa ciepła lub powietrzna pompa ciepła tak. Będziesz wiedział, czy masz pompę ciepła, jeśli jednostka zewnętrzna jest uruchomiona.

W przeciwieństwie do powietrznych pomp ciepła, które zwykle znajdują się na zewnątrz z boku domu, geotermalne pompy ciepła są zwykle instalowane w piwnicy lub garażu i mogą wyglądać jak inne domowe urządzenia grzewcze, co może sprawić, że są one łatwiejsze i trudniejsze do zidentyfikowania. Inne metody identyfikacji obu typów pomp ciepła obejmują:

  1. Sprawdzenie etykiety i żółtej oceny SEER. Powinny one wskazywać, czy jednostka jest pompą ciepła.

  2. Sprawdzam, czy termostat jest ustawiony na „ogrzewanie awaryjne”. Pompy ciepła mają awaryjne ustawienie ogrzewania, które można wykorzystać w przypadku niskich temperatur, które nie są sezonowe.

Potrzebujesz serwisu swojej pompy ciepła? Dowiedz się więcej o naszych usługach naprawy pomp ciepła .

Wymuszone powietrze a pompa ciepła

Systemy ogrzewania i chłodzenia z wymuszonym obiegiem powietrza zasilane gazem wymagają wytwarzania ciepłego lub zimnego powietrza przez piec lub klimatyzator. Pompa ciepła zazwyczaj wykorzystuje energię cieplną z gruntu (geotermalna) lub z zewnątrz (źródło powietrza) do ogrzewania lub chłodzenia domu. Ze względu na swoją konstrukcję pompa ciepła wymienia ciepło, przenosząc gorące powietrze na zewnątrz lub pod ziemię w celu ochłodzenia domu lub wciągając ciepłe powietrze z zewnątrz lub z gruntu do wnętrza, aby ogrzać dom. Pompa ciepła zużywa do działania mniej zakupionej energii niż tradycyjne klimatyzatory lub piece.

Lokalizacja pompy ciepła

Pompy ciepła są najefektywniej wykorzystywane w gospodarstwach domowych lub firmach zlokalizowanych w regionach, w których rzadko występują temperatury poniżej zera i są przyzwoicie łagodne. Jeśli mieszkasz w regionie o częstych temperaturach poniżej zera, ważne będzie, aby w domu był również zainstalowany piec. Termostat można zaprogramować tak, aby włączał piec w przypadku, gdy temperatura spadnie poniżej ustawionej temperatury.

Systemy geotermalne są najbardziej energooszczędnymi, czystymi dla środowiska i opłacalnymi systemami klimatyzacji przestrzeni.

 Jeśli chcesz być bardziej świadomy ekologicznie i obniżyć miesięczne rachunki za energię, pompa ciepła może być dla Ciebie. Nawet jeśli potrzebujesz pieca zapasowego na kilka dni każdej zimy, prawdopodobnie pompa ciepła pozwoli zaoszczędzić energię i pieniądze na rachunkach za ogrzewanie i chłodzenie domu.

Wydajność pompy ciepła

Podobnie jak w przypadku instalacji pieca lub klimatyzatora, z dodaniem pompy ciepła do domu wiążą się z góry koszty instalacji. Jednak pompy ciepła zapewniają imponujący zwrot z inwestycji. Szacuje się, że powietrzne pompy ciepła wytwarzają ciepło o wartości do 3 USD za każdego dolara wydanego na energię elektryczną w celu uruchomienia systemu. W przypadku geotermalnych pomp ciepła jest to warte nawet 4 USD. To wydajne!

Podgrzewacze wody z pompą ciepła

Pompy ciepła nie ograniczają się tylko do systemów HVAC. Wykorzystując technologie wymiany ciepła, takie jak te, które można znaleźć w systemach ogrzewania i chłodzenia pomp ciepła, stosuje się również do podgrzewania wody. 

Jak efektywnie korzystać z pompy ciepła

Pompa ciepła działa inaczej niż inne domowe systemy ogrzewania i chłodzenia i powinna być obsługiwana inaczej. Zasadniczo podczas obsługi pompy ciepła należy przestrzegać następujących zasad:

  • Ustaw pompę ciepła na średnią lub średnio-wysoką prędkość wentylatora.

  • Jeśli Twój dom jest wyposażony w pomocnicze systemy ogrzewania lub chłodzenia, wyłącz je do momentu ustalenia punktu odniesienia. Możesz być zaskoczony, że nie musisz używać tych innych systemów podczas korzystania z pompy ciepła.

  • Pamiętaj, aby regularnie wymieniać filtr pompy ciepła zgodnie z harmonogramem zalecanym przez producenta.

  • Zaplanuj regularną konserwację pompy ciepła i wszystkich innych systemów HVAC.

Sposób obsługi systemu hvac, pompy ciepła w domu zależy od marki i modelu. Zapoznaj się z instrukcją obsługi pompy ciepła lub lokalnym serwisem, aby dowiedzieć się więcej na temat optymalnego użytkowania i konserwacji urządzenia.

Nadal rozważasz swoje opcje? Nie spiesz się z decyzją. Wybór między nowym piecem/klimatyzatorem a pompą ciepła do domu lub firmy może być poważną decyzją.

Udostępnij: