Ogrzewanie powietrzne w domu

W dzisiejszych czasach ogrzewanie powietrzem zostało niesłusznie zapomniane – wynika to najprawdopodobniej z powszechnego stosowania ogrzewania wodnego, które jest zachwalane ze wszystkich stron. Konkurencja doprowadziła nawet do powstania pewnych mitów na temat nieefektywności takich systemów grzewczych, spychając je, jak to się mówi, na margines historii. W rzeczywistości ogrzewanie powietrzne ma wiele zalet i działa dobrze, a nawet ekonomicznie. Ale co najważniejsze, do swojego działania wykorzystuje najbardziej powszechną i niedrogą formę energii.

Ogrzewanie powietrzne domu prywatnego: zalety i wady

Główną zaletą systemu ogrzewania powietrznego w domu prywatnym jest jego niezależność od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. W tym sensie, że nie zamarza z powodu braku ciekłego czynnika chłodzącego. Ogrzewanie powietrzem jest odporne na wszelkie mrozy, nawet gdy jest wyłączone, co pozwala na jego zastosowanie w rzadko odwiedzanych domach wiejskich. W związku z tym nie ma problemów z pogorszeniem jakości sprzętu. Nie jest to jedyna zaleta ogrzewania powietrznego – oprócz tego istnieje jeszcze szereg innych pozytywnych aspektów.

Wydajność ogrzewania powietrznego jest tak wysoka, że system nagrzewa dom w ciągu kilku minut. Rzecz w tym, że w takich układach nie ma ogniwa pośredniego w postaci nośnika ciepła – następuje bezpośrednie ogrzewanie powietrza, które dzięki wentylatorom bardzo szybko rozprzestrzenia się w pomieszczeniach ogrzewając je w kilka minut.

Udostępnij: