Jak zbudować własny dom od podstaw

Dla wielu poszukiwaczy domów zakup istniejącego domu jest dobrą opcją. Na większości rynków dostępnych jest wiele opcji do wyboru, więc na pewno znajdziesz jedną lub dwie, które całkiem dobrze odpowiadają Twoim potrzebom.

Ale co, jeśli masz na myśli coś naprawdę konkretnego? A co, jeśli po prostu nie znajdziesz na lokalnym rynku niczego, co pasowałoby do Twoich potrzeb? Cóż, może się okazać, że będziesz musiał zbudować własny dom.

Oczywiście budowanie własnego domu to skomplikowany proces, w którym można popełnić wiele błędów. Dlatego zanim wyruszysz w swoją własną, niestandardową podróż do domu, przeczytaj te wskazówki, aby uniknąć typowych pułapek.

Zrób listę budynków mieszkalnych

Na początek będziesz chciał sporządzić listę swoich celów. Gdzie chcesz zbudować swój dom? Które funkcje projektowe są niezbędne, a które opcjonalne, jeśli Twój budżet na nie pozwoli? Oddzielając potrzeby od pragnień i nadając priorytet najważniejszym aspektom nowego domu, zyskasz jasność i będziesz w stanie lepiej wyjaśnić swoje potrzeby architektowi.

Kup trochę ziemi

Aby zbudować dom, najpierw potrzebujesz miejsca, w którym możesz go postawić. Sprawdź lokalne oferty nieruchomości, aby znaleźć pożądane parcele, które odpowiadają Twoim potrzebom. Jeśli mieszkasz na obszarze miejskim, gdzie trudno jest znaleźć dostępną ziemię, możesz być w stanie kupić zniszczony dom, który zajmuje odpowiednią działkę.

Będziesz musiał dodać rozbiórkę i sprzątanie do swojej listy kosztów budowy, jeśli wybierzesz tę trasę, ale ostatecznie może to być lepsze niż kupowanie placu budowy w obszarze, którego nie lubisz. Niezbędne będzie badanie gruntu przed budową domu.

Zaplanuj układ swojego domu

Na razie zaszalej. Zdobądź trochę papieru kreślarskiego lub program do rysowania 3D, taki jak SketchUp. Zaprojektuj swój wymarzony dom, od planów pięter po wykończenie zewnętrzne. Być może będziesz musiał później pójść na kompromis w sprawie niektórych elementów z listy życzeń, ale to ćwiczenie pomoże ci zdefiniować twoją wizję idealnego domu.

Znajdź budowniczego i architekta

Twój architekt i budowniczy będą dwoma najważniejszymi członkami Twojego zespołu, więc będziesz chciał upewnić się, że są szanowani i profesjonalni.

Twój architekt pomoże ci dopracować twoją wizję do praktycznego planu. Twój budowniczy będzie nadzorował budowę domu i zajmie się podziałem kosztów oraz wszelkimi problemami związanymi z podwykonawstwem, które mogą się pojawić.

Wynajęcie budowniczego kosztuje, ale z pewnością ułatwia proces budowy własnego domu. Jeśli czujesz się szczególnie ambitny, możesz zdecydować się na bycie własnym budowniczym. Musisz ostrożnie zarządzać kosztami i zawsze istnieje ryzyko, że będziesz mieć do czynienia z pozbawionymi skrupułów wykonawcami. Nie zapomnij o badaniu gruntu przed budową domu.

Stwórz budżet na budowę domu

Wiesz, ile możesz wydać lub pożyczyć. Teraz nadszedł czas, aby upewnić się, że dom, który chcesz, może zostać zbudowany z kapitału, do którego masz dostęp. Gdy ty i twój architekt uzgodnicie plan, twój budowniczy podzieli ten plan na określone fazy budowy i uzyska szacunki od wykonawców, którzy wykonają pracę.

W tym momencie powinieneś być w stanie uzyskać dość dokładny obraz tego, ile będzie kosztować Twój dom. Tworząc budżet, należy wziąć pod uwagę wszystkie niezbędne materiały budowlane i robociznę, opłaty za media i pozwolenia, a także opłaty dla projektantów, architektów krajobrazu i innych specjalistów.

Nie zapomnij podać rezerwy w wysokości co najmniej 10%. Nieprzewidziane wydatki pokrywają nieoczekiwane koszty, które często pojawiają się podczas budowy i  badania gruntu przed budową domu. Jeśli go nie używasz, to świetnie! Ale ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić, to być zmuszonym do wstrzymania budowy wymarzonego domu z powodu nieprzewidzianych kosztów.

Rzeczy się zdarzają

W każdym przedsięwzięciu tak zaangażowanym, jak budowa domu, coś musi się nie udać. Ważne jest, aby zachować spokój. Jeśli zebrałeś dobry zespół, wszystko w końcu się ułoży.

Działaj zdecydowanie

Po rozpoczęciu budowy możesz ulec pokusie zmiany zdania na kilka kluczowych szczegółów. Oprzyj się pokusie najlepiej jak potrafisz, chyba że po prostu nie możesz żyć bez kilku zmian. Wprowadzanie zmian w trakcie projektu może być kosztowne, czasochłonne i stresujące.

Ciesz się swoim nowym domem!

18-nieparzyste miesiące później twój nowy dom powinien być gotowy do wprowadzenia się. Mamy nadzieję, że spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Teraz nadszedł czas, aby odpocząć i cieszyć się swoim wyjątkowym domem z ludźmi, na których najbardziej Ci zależy!

Udostępnij: