Jak opatentować pomysł i zostać wynalazcą
W połowie drogi do pracy zdajesz sobie sprawę: po prostu nie możesz już tego znieść. Nienawidzisz swojej pracy i to po prostu za dużo. Jednak nie możesz tak po prostu zrezygnować – nadal musisz płacić rachunki – więc na co zamierzasz się oprzeć? Jak będziesz zarabiać na życie?
Ludzie na całym świecie nadal żyją jako wynalazcy. Wielu innych wykorzystuje własność intelektualną, którą tworzą, aby założyć dużą firmę lub taką, która po prostu płaci rachunki. Ty także możesz zostać wynalazcą, przedsiębiorcą lub jakąś kombinacją tych dwóch. Pierwszym krokiem jest nauczenie się rozpoznawania i ochrony własności intelektualnej – zwłaszcza patentów.
Nie musisz zdawać egzaminu adwokackiego ani zostać rzecznikiem patentowym, aby wiedzieć, jak opatentować pomysł. Naucz się odpowiadać na te trzy pytania, a będziesz na dobrej drodze do zidentyfikowania swoich wynalazków, wykorzystania badań prawnych do stworzenia planu i przekształcenia swoich wynalazków w dochód.
1. Czy możesz opatentować koncepcję?
Wynalazki mogą być zbyt wczesne lub zbyt koncepcyjne, aby mogły zostać opatentowane. Mogą brakować krytycznych szczegółów lub mieć duże luki w opisach, co sprawia, że uzyskanie wydanego patentu jest bardzo, bardzo trudne. Problem polega na tym, że nie ma jasnego testu, który pozwoliłby określić, kiedy należy zgłosić patent. Zamiast się zastanawiać, czy masz jakiś wynalazek, zabierz się do pracy i dowiedz się.
Po pierwsze, poszerz swój umysł. Jeśli wymyślisz nowy, świetny projekt uchwytu narzędzia, zastanów się, co sprawia, że jest tak wspaniały. Narysuj każdy alternatywny sposób, w jaki mógłby wyglądać projekt uchwytu. Bardzo często wynalazek jest koncepcją, ale można to zrobić na różne sposoby: narzędzie może być wykonane z różnych części, system może pracować z różnymi komponentami lub proces może przebiegać w innej kolejności.
Po drugie, przeprowadź wyszukiwanie patentów. Wynalazcy mają teraz lepszy dostęp do internetowych baz danych patentów i publikacji niż kiedykolwiek w historii. Może się okazać, że Twoja ogólna koncepcja została wykonana już wcześniej: ktoś już pomyślał, że użyje włókna węglowego do stworzenia bardziej wytrzymałego latawca, lub jest już w trakcie patentowania na twoją ciężką zabawkę dla psa. Rozejrzyj się, a jeśli stwierdzisz, że Twój wynalazek został już wynaleziony, przejdź dalej i wymyśl coś nowego.
2. Czy muszę uzyskać patent?
Wynalazcy nie zawsze tworzą wynalazki. Innowacyjne firmy, takie jak Uber i Twitter, pomimo dużych nakładów na badania i rozwój, produkują stosunkowo niewiele patentów. Wynalazcy zarabiają na swojej własności intelektualnej, która jest czymś więcej niż tylko patentami.
Jeśli twój wynalazek to nowa formuła lub proces tworzenia maszyny, zastanów się nad zachowaniem tego w tajemnicy. Jeśli Twój wynalazek dotyczy kodu oprogramowania, którego jesteś autorem, możesz polegać na prawach autorskich do swojego kodu. Możesz nawet oznaczyć swoją usługę lub produkt znakiem towarowym zamiast chronić to, co nowego i technicznego w Twoim wynalazku.
3. Jak opatentować pomysł na produkt i zarabiać?
Jeśli chcesz rzucić pracę i zostać wynalazcą, musisz spojrzeć poza to, jak uzyskać patent . Twoje patenty muszą obejmować produkty, które ludzie chcą kupić. Aby uzyskać patent, wynalazca musi tylko wykazać, że wynalazek jest nowy i przydatny. Urząd patentowy nie przejmuje się tym, czy Twój wynalazek obejmie produkt, który ludzie będą chcieli kupić.
Różnica między wynalazcą a wynalazcą odnoszącym sukcesy komercyjne nie polega na lepszych lub nowszych wynalazkach – to są wynalazki, które klienci chcą kupować. Na szczęście proces patentowy pozwala na zbadanie, czy Twój wynalazek jest produktem, który ktoś będzie chciał kupić. Jeśli potrzebujesz patentu, a Twój wynalazek wyrósł poza koncepcję, musisz włożyć w to pracę i dowiedzieć się, czy Twój wynalazek jest produktem, którego chcą ludzie.
Złóż tymczasowe zgłoszenie patentowe. Są niedrogie i dają rok na przeprowadzenie badań rynkowych. Zapytaj klientów, czy chcą Twojego wynalazku – lub jakiej wersji Twojego wynalazku chcą najbardziej. Nie poprzestawaj na wymyślaniu czegoś nowego i użytecznego – wymyśl coś nowego, użytecznego i wartościowego. I do tego czasu nie rezygnuj z codziennej pracy.