Czy schody granitowe to najlepszy wybór?

Osoby, które zastanawiają się jaki materiał wybrać na schody, stoją przed nie lada trudnym zadaniem. Wybór pomiędzy schodami granitowymi a schodami z marmuru często nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Podjęcie decyzji przeważnie rozgrywa się tylko i wyłącznie w obrębie tych dwóch rodzai schodów, ponieważ schody drewniane coraz częściej nie są brane pod uwagę. Głównie z tego powodu, że ulegają one stosunkowo szybkiemu zniszczeniu, aniżeli np. granit.

Cechy charakterystyczne schodów granitowych

W przypadku schodów z granitu należy zaznaczyć, że są one bardzo odporne na wszelkiego rodzaju ścieranie i zarysowania oraz działanie niskich temperatur (nawet na mróz). Przy okazji równie dobrze przewodzą one ciepło, a to za sprawą wysokiej gęstości granitu, która waha się w granicach od 2,3 do 2,8 g/cm. Również pod względem wytrzymałości jest to najlepszy materiał dostępny na rynku. 

Schody granitowe wyróżniają się także bardzo szeroką gamą kolorów, dzięki czemu bez problemu można je dopasować do każdego wnętrza. Na koniec warto wspomnieć, że można wyodrębnić schody wykonane z różnego rodzaju granitu. Jeśli boimy się, że schody będą nieco śliskie i zależy nam na dobrej przyczepności, to warto zastanowić się nad wyborem schodów, które zostaną zrobione z granitu piaskowego, groszkowanego czy też szczotkowanego.

Kilka słów o schodach z marmuru

Marmur jest głównym materiałem konkurencyjnym dla schodów z granitu. Wykazuje się on nieco innymi cechami, a przede wszystkim jest znacznie mniej trwały w porównani do granitu. Ma to jednak również swoje zalety, ponieważ dzięki temu marmur o wiele łatwiej poddaje się obróbce. W wyniku tego można go bardzo ładnie spolerować, a jego nasiąkliwość jest bardzo mała, ponieważ wynosi raptem od 0,1 do 0,5%. Jeśli chodzi o główny czynnik determinujący wybór schodów z marmuru, to należy tutaj zaznaczyć przede wszystkim odczucia, które sobą prezentuje. Od lat jest on uważany za materiał bardzo przytulny, ciepły oraz przyjemny. Jeśli chodzi o kwestię dbałości o schody z marmuru, to tutaj podobnie jak i w przypadku schodów z granitu, co jakiś czas należy regularnie impregnować schody.

Udostępnij: