Co warto wiedzieć o pizzy?

Pizza to jedna z najpopularniejszych potraw na świecie. Możemy ją zamówić praktycznie wszędzie, zarówno w eleganckich restauracjach, jak i w typowych fastfoodach. Można stwierdzić, że pizza podbiła podniebienia na wszystkich kontynentach. Pizza doczekała się własnego święta. 9 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy.

Ciekawostki na temat pizzy

Jeśli chodzi o historię, to 1898 rok jest niezwykle ważny dla wszystkich smakoszy pizzy. To właśnie wtedy królowa Małgorzata Sabaudzka odwiedziła Neapol. Wtedy też powstała pizza w kolorach włoskiej flagi. Przysmak został nazwany na cześć monarchini. Dzięki temu my do dnia dzisiejszego możemy cieszyć się smakiem Margherity.  Co ciekawe właśnie Margarita jest najczęściej zamawianym rodzajem pizzy na świecie. Jak widać na tym przykładzie klasyka nigdy się nie nudzi…

Ale skąd tak naprawdę wzięła się nazwa pizza? Nie jest to do końca jasne. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę zdanie naukowców, to słowo pizza wywodzi się z łaciny. A dokładniej od słowa „pieca”, które oznacza chleb umieszczony w piecu.

Co ciekawe najwięcej pizzy na świecie jedzą Norwegowie. Szacuje się, że pałaszuja oni aż 5,4 kilograma pizzy na mieszkańca. Wliczając w to niemowlęta. Natomiast najwięcej pizzy kupują oczywiście Amerykanie. W Stanach Zjednoczonych sprzedaje się 350 trójkątnych kawałków pizzy na sekundę.

Udostępnij: