Ogrzewana podłoga – jaką posadzkę należałoby zastosować na ogrzewanie podłogowe?
Jeśli chodzi o wykończenie takiej podłogi, to czy mamy w tym przypadku „zielone światło”, czy możemy ją wykończyć w dowolny sposób? Teoretycznie możemy działać. Można powiedzieć właśnie w cudzysłowie, że „teoretycznie”, ponieważ materiały na podłogówkę powinny posiadać ściśle określone właściwości. Materiał powinien cechować się wysoką przewodnością cieplną (dzięki temu będzie szybko przekazywał ciepło z instalacji do pomieszczenia) a wykończenie takiej posadzki powinno być odporne na podwyższoną temperaturę i częste zmiany.
Obecnie najbardziej powszechnie stosowane w Polsce są posadzki wykonane z drewna lub z imitujących je paneli. Warto jednak pamiętać o tym, że oba materiały niestety, nie wykażą się na ogrzewanej podłodze. Trzeba tutaj być ostrożnym, bowiem wprawdzie na rynku możemy znaleźć wyroby, których producenci składają obietnicę ich stosowania na podłogówkę (posiadają odpowiednie oznaczenia na opakowaniu) – nie będą jednak one w tak skuteczny sposób przekazywać ciepła, jak ma to miejsce w przypadku gresu, kamienia czy płytek ceramicznych. Znów kiedy podłogówka zasilana jest przez pompę ciepła, ma to bardzo duże znaczenie, bowiem wpływa wtedy nie tylko na wygodę cieplną, ale też na zużycie prądu.
Należy wiedzieć, że aby rury ogrzewały powierzchnię posadzki anhydrytowej, od której będzie nagrzewało się powietrze w pomieszczeniu, musi ona bezwzględnie dobrze przewodzić ciepło. Jeśli chodzi o parametry, to warstwa znajdująca się nad ogrzewaniem powinna mieć opór o wartości niższej niż 0, 15 (m2K)/W. Oto przykładowa struktura ogrzewania podłogowego, (której nie mogę pokazać na obrazku):
1). Strop
2). Styropian
3). Folia izolacyjna
4). Wodne ogrzewanie podłogowe
5). Jastrych anhydrytowy
6). Zaprawa elastyczna do mocowania płytek
7). Płytki ceramiczne ze spoinami elastycznymi